Utbygginga i Støafossen"3-dobbelt Francis - Turbine i aaben kum. Tegnet for Ogndalen komm. elektr.verk 6/9 - 1918 ev KVÆRNER BRUG". Teikning frå Odd Erling Saksvoll.I januar 1918 hadde e.verkskomiteen blitt pålagt å undersøke om elektriske maskiner og materiell for eventuell utbygging kan skaffes. Og i mars godkjenner herredstyret eit tilbud frå firmaet Steinar Lemchov i Kristiania på 30 tonn koppertråd og komiteen blir pålagt å kjøpe inn dette og anna nødvendig materiell.
Men når ein har klave må ein og ha ku, og 7. mai blir det gjort vedtak om å gå til utbygging i Støafossen. Planene i Skillegrindfossen var altså droppet, sjøl om det allerede var lagt ned en god del penger i forbindelse med prosjektet.
Elektrisitetskomiteen ble utvidet fra 3 til 4 medlemmer, og valgt til byggekomitè for verket. Formann var o.r. sakfører Peter Falstad, ein av de private aksjeeierne i ”A/S Steinkjerfossen Mølle og E.verk” og såleis enno medeier i utbyggingsrettighetene i bygda. Straks utbyggingsplanene ble kjent innløp det søknader frå de nærestliggende strøk av Henning og Sparbu om leie av kraft, noe det ikke ble tatt stilling til i første omgang. Spørsmålet fall seinere bort i og med at dei fekk sin strømforsyning frå fylkesverket.
|